jomelegotthon fűtés logó
Hogy ne csak egy hideg ingatlana, hanem egy biztonságos meleg otthona legyen
aloldali téma

Ha gázcirkóval fűt, de a távoli szobák már hűvösebbek

Gázzal fűteni, az egyik legkényelmessebb és viszonylag olcsó fűtési megoldások egyike…VOLT.

Most viszont ember legyen a talpán, aki kiigazodik az új rezsiszabályokban, a fűtési költségek alakulásában gázfűtés esetében.

Pláne egy rosszul szigetelt nagyobb családi ház esetében, ahol most szinte elkerülhetetlennek látszik valami alternatív kiegészítő fűtés bevetése a "rezsikatasztrófa" elkerülésére.

A téma olyan komplex és messzire mutat, amit itt még mi sem tudunk összefoglalni pár mondatban…

de az biztos, hogy több lábon kell állni!

Amit mi tudunk ehhez ajánlani, azok az elektromos radiátoraink.

Mert minden Atlantic radiátor beépített termosztátot tartalmaz, így képes kompenzálva, rásegíteni a meglévő főfűtésre, legyen az fatüzelés vagy gáz.

Így az elektromos radiátor pontosan csak azt a hőmennyiséget fogja kipótolni, ami a kívánt hőmérséklet fenntartásához elengedhetetlen

Atlantic F19 D

Atlantic F19 D tartólábas kivitelű, manuális vezérlésű fűtőtest – mechanikus termosztáttal. Egyszerű forgókapcsolós, emelkedő piktogram skálás, fokozatmentes hőmérsékletállítással és 0,8 °C kapcsolási érzékenységgel rendelkező fűtőpanel. Fagymentesítő állás (+7 °C). A csomagolás már tartalmazza a tartólábakat.

Az így kiegészített fűtési rendszer teljesen automatikus üzemel, hiszen az elektromos fűtés csak akkor és annyi időre kapcsol be ami ahhoz szükséges, hogy a beállított hőmérsékletet elérje, majd utána automatikusan kikapcsol, vagyis így ténylegesen alkalmas a pontos automatikus kiegészítő fűtésre.

Ehhez leginkább az Atlantic Altis EcoBoostot javasoljuk a teljes paraméterezhetősége miatt. Okostelefonos vezérlés otthonról és attól távol (be-ki kapcsolás, hőmérsékletállítás, fogyasztásmonitor statisztikákkal és beépített mozgásérzékelő, amivel a szobai jelenlétet érzékeli)

Atlantic Altis EcoBoost Wi-Fi

Atlantic Altis EcoBoost Wi-Fi fali elektromos fűtőtest. Digitális vezérlésű – elektronikus termosztáttal és mozgásérzékelővel. Teljeskörű vezérléssel és testreszabhatósággal rendelkezik.

Ez a fűtőtest háttérvilágításos LCD kijelzővel, érintőgombos vezérléssel és szintén 0,1 °C kapcsolási érzékenységgel rendelkezik. Okostelefonnal is vezérelhető, távoli elérést biztosító Wi-Fi modullal szerelt, ezért nem csak helyben, hanem internet-eléréssel távolról is bárhonnan vezérelhető.

Ehhez okostelefon és az ingyenes CozyTouch applikáció (Android és iOS) és internetelérés szükséges. Comfort, ECO, PROG, fagymentesítő üzemmódokkal, jelenlét (mozgás)- és szellőztetésérzékeléssel is rendelkezik. A csomagolás már tartalmazza a fali tartókonzolt.

Az F19 D típusnak kevesebb mint egy fok az érzékenysége (0,8°), az F119 D és az F120 D típusok pedig extrém pontos 0,1 °C-os finomsággal kapcsolnak.

A helyzetet tovább rontja, hogy sok fűtésszerelő annó elkövetett egy nagy hibát

mégpedig, hogy a távoli szobákhoz tartozó fűtéscsöveket ugyanolyan keresztmetszettel szerelte, mint a kazánhoz közeli radiátorokét :((

Miért nem orvosolható ez csak egy sima radiátor cserével?

Annak, hogy a távolabbi szobák hűvösebbek mint a nappali számos oka lehet. A probléma nagyon sokrétű. Fontos, hogy most csak a fent említett egy (!) esetet vizsgálunk meg.

Jellemzően a gázkazánt vezérlő termosztátot olyan helyre szerelik ahol a legtöbbet tartozkodik a család, vagyis általában a nappaliba. A gázkazán feltűnően sokszor van közel a nappalihoz, nem ritkán ott található (jobb esetben legalább a fürdőben helyezik el). A magyarországi éghajlati viszonyok miatt az építészek és az építtetők (nagyon helyesen 😉 dél, dél-nyugati tájolással tervezik a lakóépületek nappaliját.

A régi fűtésrendszerek tervezésénél viszont nem volt jellemző az energetikus bevonása, aki pontosan kiszámolta volna a távolabb lévő északi vagy keleti fekvésű szobák hőigényét. Ebből keletkeztek a gondok… Ugyanis néhány fűtésszerelő nem, vagy jó esetben hasraütésszerűen tippelve, épp csak egy kicsit nagyobb fűtőtestet szerelt a távolabbi szobákba.

A jószándék ellenére ez a logika sajnos 2 lépcsőben is hibázott

Az első probléma az volt, hogy az feltételezte, hogy a hosszabb fűtéscső miatt a fűtővíz a távoli radiátorokig számottevő mértékben hűlni fog. Ha ez így lenne, akkor valóban segítene a nagyobb méretű fűtőtest, hiszen az oda érkező alacsonyabb hőmérsékletű fűtővíz is kellő mennyiségű hőenergiát lenne képes átadni a távolabbi hűvösebb szobának.

Csakhogy a beépített fűtéscsöveken (az oda és visszatérő ágon lévőkön is) a hőszigetelés még akkor is jelentős, ha betonban futnak. Vagyis olyan hatásosan szigeteltek, hogy általában alig van mérhető vízhőmérséklet különbség a gázkazánnál lévő előre menő ágon és radiátor belépési pontjánál.

Vagyis a probléma első része nem a radiátor távoliságban van, hanem a szerelt fűtéscsővek azononos keresztmetszetében!

Ez a probléma télen kevésbé érződik ki mint tavasszal vagy ősszel, mert akkor (jellemzően) folyamatos a melegvízellátás a fűtés/keringetés (vagyis nem szabályoz rövid ki és bekapcsolásokkal a fali termosztát). Nem beszélve arról a szomorú tényről, hogy a réz fűtéscsöveken spórolva a távoli helyekre nem párhuzamos (radiátoronként egy előremenő és egy visszatérő ágat, estleg az osztó-gyüjtőt távolabb víve) szereltek, hanem sorba „fűztek” 2 vagy akár 3 radiátort is, ami azt jelenti, hogy az első radiátor visszatérő (már hűvösebb fűtővizét) vezették betáplálásként a következő radiátorba… No comment 🙁  Ráadásul ez jelenség tavasszal és ősszel hatványozottabb a déli szobák napsütés által biztosított többlet hőmennyisége miatt. 

nappaliban lévő közelebbi fűtőtestekben hamarabb megfordul a fűtővíz, ezért hamarabb ad le nagyobb hőmennyiséget

ez összeadódik a napsütés hőenergiájával, így "rosszabb esetben" egy pontos fali termosztát

hamarabb kikapcsol ki, minthogy a távoli szobába menő meleg fűtővíz megfordulhatna a távolabb levő hosszabb fűtőkörben.

Mit lehet tenni?

Ilyenkor elég egy sokkal kisebb teljesítményű fűtőtesttel számolni. (cca. 40-50 W/nm-el számolva. Ez fele/harmada mintha az egész szobát csak önállóan (cca. 100 W/nm) szeretné fűteni. Ráadásul az ilyen módon használt kiegészítő fűtés várható üzemeltetési költsége is csak töredéke lesz annak, mint ha önállóan főfűtésként használná.

1. Az épületgépészeti áruházakban kapható lapradiátorok viszonylagos olcsósága miatt érdemes lehet egy próbát tenni a radiátorcserével, de lehet, hogy egy hiábavaló vesződség lesz (egy ki tudja milyen szerelők) forgatják fel a lakást, ráadásul a fentiek miatt a probléma tavasszal és ősszel ugyanúgy előjöhet.

2. túlfűteni a nappalit, vagy azt a szobát ahol termosztát van. Nyilván ez inkább logikai lehetőség. Nem környezetkímélő, és borzasztó költséges.

3. ha még nincs cserélve, akkor jó minőségű és hőszigetelésű nyílászáró cseréje az érintett helyiségekben (ez beválhat!)

4. ha kivitelezhető, akkor felszerelni és beszabályozni egyenként a lakás összes radiátorát egy „termosztát jellegű” kézi szabályzóval („a semminél azért ez is több”)

5. a jelenlegi meleg helyiségekben 50%-os bypass szelepekre cserélni, a távoli fűtőtestekhez pedig 100%-ost tenni. Ez nagy munka, de ha rossz osztású szelepek voltak fent eddig akkor szintén beválhat!

6. vagy a hidegebb szobába üzembe lehet helyezni egy precíz vezérlésű elektromos fűtőtestet, kiegészítő fűtésként mint pl. az Atlantic F sorozat 119 D vagy 120 D típusát, ami 0,1 °C, vagyis tizedfok pontos szabályozással képes kompenzálva, rásegíteni a meglévő főfűtésre.

Így ez a fűtőtest pontosan csak azt a hőmennyiséget fogja kipótolni, ami a kívánt hőmérséklet fenntartásához feltétlen szükséges

  • Az elektromos radiátor azonnal bekapcsol, amint a hőmérséklet a beállított érték alá csökken, így nem lesz hűvösebb a távoli szoba sem.
  • Az így „feljavított fűtés rendszer” teljesen automatikus üzemel, hiszen az elektromos radiátor csak akkor és annyi időre kapcsol be ami ahhoz szükséges, hogy a beállított hőmérsékletet elérje, majd utána automatikusan kikapcsol, vagyis ténylegesen alkalmas a pontos automatikus kiegészítő fűtésre.

MENÜ

LEGKEDVELTEBB TERMÉKEINK

Saját, nagyméretű budapesti raktárról szolgáljuk ki, ezért

1139 Budapest, Fáy u. 12/B.

SZAKÜZLET és SZAKSZERVÍZ

szolgáltatásaink

Arra biztatjuk, hogy érdeklődjön, és kérjen bátran szaktanácsot!

Hívjon minket akkor is, ha még nem döntött és csak információkat gyűjt.

Ne aggódjon, nem áll szándékunkban semmire sem rábeszélni.

Debreczeni Gergő

fűtéstechnikai szaktanácsadó

Várjuk megtisztelő hívását !